Pie strauji pieaugošām dabasgāzes un malkas izmaksām 2022.gadā, tiek meklētas alternatīvas, kā ekonomiskāk sasildīt māju. Tas liek apdomāt citus apkures veidus, un viens no šādiem, ekonomiskiem, ērtiem un videi draudzīgiem risinājumiem, ir siltumsūknis.
Globālas pārmaiņas apkures izmaksās!
Saistībā ar pandēmiju, kā arī Ukrainas-Krievijas karu, strauji pieaugušas gan malkas, granulu, gan gāzes, elektrības cenas. 2022. gadā malkas un granulas cenas ir pieaugušas 3x, savukārt gāzei pat 6x. Tas cilvēkiem liek apsvērt citus apkures veidus, kā sasildīt māju ekonomiskāk. Saistībā ar dārgajām gāzes izmaksām, Igaunijā un Lietuvā cilvēki gāzi sāk iemainīt pret citiem apkures veidiem. Kā alternatīvu izmantojot gaiss-ūdens siltumsūkņus. Kā viens no iemesliem, kādēļ gaiss-ūdens siltumsūknis kļūst par jaunu apkures veidu Latvijā un kaimiņos, ir siltumsūkņa spēja saražot enerģiju pašam, ņemot gāzi no āra gaisa. Kas cilvēku atbrīvo no kurinātāja pienākumiem. Kaut arī malka ir senākais apkures veids, tomēr kurināmā iegādāšana, glabāšana un kurināšana prasa laiku, darbu un jau arī dārgi maksā.

Skandināvija Latvijai priekšā jau vairākus gadus.
Gaiss-ūdens un zemes siltumsūkņi kā populārs apkures veids ir tieši Skandināvijā, pateicoties tieši siltumsūkņu energoefektivitātei, izturībai bargajos laikapstākļos un spējai atjaunīgo resursu izmantošanā. Siltumsūkņa attiecība pret patērēto elektroenerģiju un siltumu ir 1:4 (ar mazāku elektrības patēriņu tiek saražots daudz vairāk siltuma). Zviedrijā lielākā daļa ēku darbojas tieši uz gaiss-ūdens vai zemes siltumsūkņiem, ar ko skandināvi ir ļoti apmierināti.
Siltumsūkni pieprasa arī tādēļ, ka tas ir lietojams visu cauru gadu, jo tas silda gan māju un ūdeni, gan arī dzesē gaisu, kas ir īpaši svarīgi vasarā. Tiek izcelta arī siltumsūkņu energoefektivitāte (energoefektivitātes novērtējums A+++), kas ir īpaši svarīgi pie augstajām elektrības cenām. Gaiss-ūdens siltumsūkņi ir videi draudzīgi un ērti lietošanā, kas pilnībā atbrīvo cilvēku no jebkādiem darbiem. Ar siltumsūkni māja tiek uzturēta silta bez cilvēka iesaistes, kas palīdz cilvēkam justies brīvam, piemēram, atstājot māju uz ilgāku laika posmu. Gaiss-ūdens siltumsūknis atbilst Skandināvijas, Eiropas un Baltijas klimata prasībām, kas tiek ražots Eiropas tirgum.

Kādēļ gāzi un granulas aizstāj ar gaiss-ūdens siltumsūkni?
Kā galveno iemeslu var minēt augstās gāzes cenas. Arī izbūves izmaksas. Cilvēki bieži salīdzina vienas apkures iekārtas izmaksas ar otru, no kā veidojas priekšstats – vai tas ir izdevīgi. Šis ir viens no iemesliem, kādēļ cilvēki siltumsūkņus uzskata par dārgu apkures veidu, iekārtas izmaksu dēļ. Tomēr šeit tiek aizmirsts par būtisko – uzturēšanas izmaksām. Gāzes katlam ir nepieciešama arī telpa, skurstenis, gāzes pieslēgums un noliktava. Savukārt gaiss-ūdens siltumsūkņiem nav vajadzīgs nekas no tā. Šo ledusskapja izmēra iekārtu var novietot jebkurā saimniecības telpā vai kopā ar sadzīves tehniku.
Kā vēl viens iemesls, kādēļ siltumsūkņi lēnam iet savu uzvaras gājienu, ir gaiss-ūdens siltumsūkņu vieglā vadāmība no jebkuras vietas. Jāuzsver, ka gaiss-ūdens siltumsūknis kļūst pieprasīts, jo silda māju un ūdeni bez degšanas, kas nozīmē, ka netīrumi, smaka, kā arī kvēpi – paliek vēsturei.
Gaiss-ūdens siltumsūkņi ne tikai nodrošina komfortablu klimatu un vienmērīgu siltumu, bet arī izskauj ikdienišķus darbus, kas prasa sagatavošanos, laiku un enerģiju.

Kādēļ gaiss-ūdens siltumsūkni izvēlēties kā 2023.gada apkures veidu?
Plusi:
- Nav nepieciešama tehniskā telpa, skursteņi, uzglabāšanas telpas, remontdarbi (iekārta ir ledusskapja izmērā, kuru var izvietot kopā ar sadzīves tehniku);
- Vienmērīgi sasilda māju, nodrošina patīkamu komfortu visu cauru gadu;
- Viegli regulējama jauda, kas kalpo kā papildus veids ekonomijai (ceļojumu laikā var samazināt jaudu, kas samazina izmaksas utt);
- Ir kombinējams ar citām apkures sistēmām, granulas katliem, gāzes katliem un tml.;
- Drošs lietošanā, siltumsūknī nav degšanas vai palielināti riski, ko augstu vērtē apdrošinātāji (mājai ar siltumsūkni ir zemākas apdrošināšanas izmaksas);
- Gaiss-ūdens siltumsūkņi ir pilnībā automatizēti ar vadības sistēmu, ko var ieprogrammēt vēlamā režīmā, kā arī vadīt attālināti ( ar viedierīci);
- Videi draudzīga apkures sistēma (neatstāj nelabvēlīgu ietekmi uz vidi, zemas CO2 emisijas);
- Nodrošina 3-5x lielāku siltumenerģiju nekā tās darbības laikā tiek patērēta elektroenerģija;
- Viegli uzturams (2-4x/gadā jāveic filtru nomaiņa, reizi gadā apkope);
- Vasarā gaiss-ūdens siltumsūkni var izmantot mājas dzesēšanai;
Vērtīgi!
- Gaiss-ūdens siltumsūknis kombinācijā ar saules paneļiem ražo ne tikai bezmaksas elektrību, bet arī siltumu;
- Aukstajos mēnešos mājas apkure + siltais ūdens, patēriņa ziņā ir kādi 700-1000kw/ mēnesī (150m2 mājai);
- Daikin siltumsūkni ir ekonomiski kombinēt ar siltajām grīdām. Lai mājās iegūtu 22, 23 grādus, siltumsūknim ir jāražo 25-30 grādi. Ar radiatoriem, lai dabūtu tikpat siltu māju, gaiss-ūdens siltumsūknim ir jāražo jau ap 40-45 grādiem.
- Vidēji ar 1kilowatu elektrības, siltumsūknis var saražot 4 -5 kilowatus siltuma. Ja mājās ir elektroniskie radiatori vai cita elektrības apsilde, tad ar gaiss-ūdens siltumsūkni var ieekonomēt pat līdz 5x.

Gaiss-ūdens, gaiss-gaiss siltumsūkņi ir nākotnes produkts ne tikai ērtuma, bet arī drošības, izmaksu un videi draudzīgo īpašību dēļ.
Latvijā siltumsūkņi joprojām ir jauns un neierasts produkts, tomēr to popularitāte pieaug to funkcionalitātes un ērtību dēļ, kļūstot par pieprasītu apkures veidu tieši jaunbūvēs, īpaši iemīlēts jaunu ģimeņu vidū.
Ir jautājumi – sazinies ar mums!