Sākoties aukstajam laikam Latvijā, gaisa kvalitāte mājās paliek arvien sliktāka. Smacīgs gaiss, kondensāts logu iekšpusē, nepilnvērtīgs miegs un nogurums, tā ir tikai daļa no tā, ar ko saskaramies, kad mājās necirkulē svaigs gaiss. Vasarā tikt pie svaiga gaisa ir vieglāk, bet, kāda ir alternatīva gada aukstajā laikā?
Par to, kādēļ ventilācijas sistēmai ir jābūt uzstādītai katrā mājā – gan veselības uzlabošanai, gan arī rēķinu samazināšanai, pastāstīs ventilācijas sistēmu un kondicionieru speciālists Ronalds Dancis. Ronalds ar rekuperatoru ieviešanu, uzstādīšanu un popularizēšanu Latvijā nodarbojas jau vairāk kā 10 gadus.

Vai ventilācija ar rekuperāciju tiešām var palīdzēt samazināt ikmēneša rēķinus?
Protams. Katrs atvērts logs ir siltuma zudums. Ja ārā ir -10 grādi, iekšā ienāk -10 grādi. Ja tev ir uzstādīta ventilācija ar rekuperatoru, svaigs gaiss mainās vairākas reizes dienā, bez logu vai durvju atvēršanas, un no ventilatora ieplūstošais gaiss ar telpas temperatūru būs tuvu līdzīgs, vien 3, 4 grādu atšķirību. Ja telpā ir 22 grādi, ieplūdīs 18, 19 grādi. Nevis -10. Īpaši ziemā bez ventilācijas nevar un nedrīkst iztikt, telpā ātri rodas smacīgs gaiss. Ja gaisam jāmainās vismaz reizi stundā, cik bieži dienā jāatver logs? Šādi vēdinot, lai uzturētu siltumu, daudz vairāk patērē – daudz vairāk maksā.
Ventilācijas sistēma ar rekuperatoru ir ekonomiska arī tādēļ, ka tā sasilda gaisu ņemot esošo gaisu no mājas, un atdodot siltumu svaigajam gaisam, līdz ar to nav nekādi elektriskie piesildītāji.. strādā principā tikai ventilators.
Ko īsti nozīmē ventilācija ar rekuperatoru? Kas ir šis sarežģītais vārds – rekuperators (rekuperācija)?
Rekuperators ir iekārta, kuras galvenā funkcija ir nodrošināt gaisa apmaiņu telpās ar siltuma atguves metodi. Rekuperators nodrošina svaigu gaisu mājai visu cauru gadu, pieveicot mitrumu, bezgaisu, nodrošinot efektīvu gaisa apmaiņu. Viņš dara visu to pašu, ko mājās atverot logu – dod šo svaigo gaisu, bet bez siltuma zudumiem, un jāuzsver – regulāri! Uzstādot mājai rekuperatoru, tai pastāvīgi tiek nodrošināta kvalitatīva gaisa apmaiņa. Ventilācija ar rekuperāciju tiek saukta arī par ventilāciju ar siltuma atgūšanu atkārtotai tās izmantošanai, līdz ar to ļaujot reģenerēt līdz pat 90% aizplūstošās siltumenerģijas.

Kādēļ katrā mājā vajadzētu uzstādīt ventilācijas sistēmu ar rekuperatoru?
Latvijā diemžēl novērojama diezgan slikta gaisa kvalitāte. Slikta gaisa dēļ cilvēki daudz vairāk slimo, ir paaugstināts infekciju slimību risks, vispārējs nogurums. Savukārt svaigā gaisā viss ir pretēji, un ir arī mundrāks prāts, gars, labākas darba un koncentrēšanās spējas. Nenāk miegs, nestaigā pa māju žāvādamies. Visos aspektos tas ir labi, ne tikai veselības dēļ, bet tas ir labi arī pašai mājai. Ja mājai nav uzstādīts rekuperators, mūsu klimatam tik raksturīgais mitrais gaiss ietekmē māju – logos veidojas mitrumi, veidojas pelējumi.. rekuperācija šo atrisina.
Īpaši svarīgi ventilācijas uzstādīšana ar rekuperatoru ir jaunbūvēs, kam ir koka karkass, kuras taisa ar plēvēm, lai saņemtu energosertifikātus un tamlīdzīgi. Bet tur nav ko elpot. Šādas mājas ir ļoti hermētiskas, bet uzliekot rekuperatoru, varam nodrošināt labu gaisa apmaiņu.
Kas ir tā auditorija Latvijā, kas izvēlas uzstādīt ventilāciju ar rekuperāciju?
Tie, kas būvē mājas. Īpaši jauni cilvēki uzstāda ventilāciju savās mājās – gan ilgspējīgākai mājai, gan ģimenes labsajūtai. Tagad jau mājas projektē ar šo ventilācijas sistēmu. Visvairāk akcentu liek uz bērnu veselību, tas kalpo kā galvenais iemesls, kādēļ uzstāda rekuperāciju. Lai mazāk slimo, labāk jūtas. Arī šiem cilvēkiem ar vājāku veselību, alerģiskiem, ar astmu slimojošiem mājās ir ventilācija ar rekuperāciju. Patiesībā ļoti var just starpību, kur ir uzstādīts rekuperators, un kur nav. Arī paši cilvēki pēc rekuperācijas sistēmas uzstādīšanas stāsta, ka sajūtas mājās ir daudz vieglākas, patīkamākas. Sievietēm arī patiks tas, ka rekuperācija nodrošina, ka mājās retāks viesis būs putekļi.

Vai uzstādīta ventilācija ar rekuperatoru var palīdzēt alerģiskiem cilvēkiem uzlabot viņu veselības stāvokli?
Ar rekuperatoru visi putekšņi, kas nāk no gaisa (āra), tie visi tiek uzkrāti filtrā, protams, tas daudz ko atvieglo. Tā viennozīmīgi ir alternatīva, kas uzlabo dzīves kvalitāti šai cilvēku grupai, īpaši astmas cilvēkiem. Alerģiski cilvēki izvēlas rekuperatoru, lai iegūtu papildus skābekli. Ir gadījumi, kad cilvēki zvana un pieprasa rekuperatoru, jo kādam mājās ir nopietnas elpošanas problēmas. Tādēļ jā, šī cilvēku grupa ir vieni no tiem, kas izvēlas šo risinājumu.
Iepriekš pieminēji, ka gaisa kvalitāte latviešu mājās nav īpaši laba. Kā nosaka gaisa kvalitāti? Un cik bieži būtu labi, ja mājās mainītos gaiss?
Cilvēks vispār ir tāda būtne, kas labi pielāgojas, un nemaz nejūt, cik slikta gaisa kvalitāte ir mājās. Bet veicot mērījumus saprot realitāti. Tad sāk apjaust, kādēļ miegs nav labs vai bērniem smagi sokas ar mācībām. Nav koncentrēšanās spējas. Vai jau ”rudens nogurums” piemeties.
Gaisa kvalitāti rēķina pēc telpu izmēriem, kubatūras. Ideālā gadījumā, ja telpā nomainītos gaiss 2x/ stundā. Tas ir ideālā gadījumā. Parasti privātmājām rēķinām vismaz reizi stundā. Par gaisa kvalitāti runājot.. šeit daudz nosaka ēkas novietojums. Piemēram, purvainā apvidū gaiss ir labāks, no tā mazāk cietīs arī filtri, savukārt pie zemes ceļa būs daudz vairāk putekļu, kas uzkrāsies filtros. Ar to jārēķinās, ka putekļainā vietā šie filtri būs jāmaina biežāk.

Cik bieži ir jāmaina ventilācijas filtri, dzīvojot putekļainā vidē?
Ļoti putekļainā rajonā, var rēķināties pat ar 4 reizēm. Savukārt, ja māja atrodas purvainā apvidū, kur putekļu praktiski nav, var pietikt pat ar reizi gadā. Bet normāli ir vismaz šīs 2x/gadā. Pašu filtru nomaiņa ir gaužām vienkārša un to var izdarīt arī pats. Komplekts maksā kādus 20-30 eiro.
Cik izmaksā rekuperācijas sistēmas ierīkošana/uzstādīšana Latvijā?
Rekuperācijas sistēmas ierīkošana ar visām caurulēm un darbu nav lēti, tie būs kādi 5 tūkstoši. Un dažiem uzreiz nāk prātā – par ko es maksāju? Par gaisu? Atver logu un to rekuperatoru man nemaz nevajag. Itkā tikai gaiss, bet zem tā slēpjas daudz plašāks stāsts. Un ļoti var just, kur ir rekuperācija, un kur nav. To gaisa kvalitāti jūt uzreiz.
Vai ar vienu rekuperācijas iekārtu pietiek visai mājai?
Protams, viena rekuperācijas iekārta uz māju. Ja mēs runājam par šo centralizēto. Ir arī decentralizētās. Ar centralizētajām uz katru telpu iet caurules, tad būs viena šī rekuperācijas iekārta. Bet tur, kur dzīvokļi vai mājas jau ir pabeigtas, kur svaigi remontēts, tās siena caurules pa visu māju vairs neizvietos. Tad šeit izmanto šīs decentralizētās, ko iebūvē ārsienās. Izurbj caurumu, ieliek ārsienā speciālu rekuperācijas elementu. Bet viena tāda iekārta var nodrošināt 60 kubus/ stundā gaisa apmaiņu. Tas nozīmē, ka viena tāda iekārta var nodrošināt gaisa apmaiņu tādai 16m2 telpai. Ja tā ir problēma visā mājā, tad katrā telpā būs jāurbj caurumi sienā un jāuzstāda tādas iekārtas.

Kādi ir ieteikumi tiem, kas vēlas uzstādīt ventilācijas sistēmu savām rokām? Kur drīkst/ nedrīkt?
Noteikti neiesaku uzstādīt ventilāciju guļamistabā virs gultas. Īpaši ziemas laikā jūt, ka virsū pūš tos 18 grādus. Aukstais gaiss vienmēr krīt uz leju. Arī vannasistabā tieši virs dušas nav pareizi novietot. Virtuvē pie plīts, kur veidojas tauki. Labāk likt vairāk uz ēdamgalda pusi. Uzstādīt ventilāciju ar rekuperatoru var arī pats, sākotnēji gan pakonsultējoties. Bet tiem, kam ir bail un to nav darījuši, sauc palīgā mūs.
Ventilācija ar rekuperatoru ir skaidra, bet bieži izskan arī tāds vārds kā siltummainis..
Jā, ir pieejami dažādi siltummaiņi. Siltummainis ir iekārta, kas pārvada siltumu no vienas vides uz otru. Ir plākšņu siltummaiņi, rotoru siltummaiņi utt. Vienam ir plusi ziemā, vienam plusi vasarā.
Kas ir šie plusi/ mīnusi, piemēram, plākšņu siltummainim ar rotora siltummaini?
Plākšņu siltummainim iekārta pati par sevi būs mazliet klusāka, energoefektīvāka. Bet pie mīnusiem, ziemas laikā tas var sausināt gaisu. Ja iekšā ir sauss un ārā ir sauss, viņam nav, kur ņemt mitrumu, un gaiss vienkārši paliek sauss. Savukārt rotoram iekārta būs mazlietiņ lielāka, arī mazliet skaļāka, jo viņam iekšā nāk rotējošs elements. Bet pie plusiem – viņš nesausina gaisu.

Arī Latvijā tagad ir noteikta piespiedu ventilācija, būvējot māju.. Vai prasības ir tikpat stingras kā Skandināvijā, ar noteiktu gaisa daudzuma apmaiņu telpās?
Piespiedu ventilācija Latvijā ir noteikta, bet nekas sīkāk nav noteikts. Latvijā pietiek vienkārši ar caurumu sienā un priekšā pieliktu restīti. Tā arī skaitīsies šī piespiedu ventilācija. Kamēr Zviedrijā ir noteikts, ka vajag tik un tik gaisu apmaiņu telpās, bet mums pagaidām nekā tāda vēl nav. Arī nododot māju neviens nemēra, cik daudz gaisa apmaiņas notiek mājā.
Vai ir arī kādi stereotipi, kas nosaka, kādēļ Latvijā cilvēki nevēlas uzstādīt ventilācijas sistēmu savās mājās?
Ir bijuši gadījumi, kad mērot gaisa kvalitāti, cilvēki iziet no situācijas, piemēram, atverot mājas logu. Kad mēri gaisa līmeni, tas rādās kā slikts, bet atverot logu, šie rādītāji pēc 5 minūtēm jau rāda zaļu. Uz to arī iziet. Lūk, 5 minūtes un lieta atrisināta. Bet tas tāds pašapmāns vien ir. Patiesībā tas ir stāsts par komfortu katru dienu, visu cauru gadu, nevis iziet no situācijas. Ar rekuperatoru gaiss ir svaigs, attīrīts no putekļiem/ putekšņiem, tas tiek regulāri atjaunots. Tomēr ventilāciju ar rekuperatoru izvēlas tie, kas izvēlas savu veselību. Izvēlas labāku klimatu mājās saviem bērniem, padomā arī par mājas labsajūtu. Rēķini un ventilācijas iekārtas izmaksas šeit ieņem krietni mazāku nozīmi.
Ko Tu ieteiktu katram, kam vēl nav ventilācijas?
Viegli un patīkami elpot arī savās mājās!

Intervija tapa sadarbībā ar ventilācijas sistēmu ekspertu Ronaldu Danci.
Jautājumu gadījumā – sazinies ar www.klimatasistemas.lv