Videi draudzīgs un ekonomisks apkures veids. Intervija ar Ronaldu Danci, siltumsūkņu apkures sistēmu speciālistu.

Sākoties apkures sezonai, 2022.gadā daudzi ir satraukti par apkures izmaksām, īpaši pie strauji augošajām gāzes, malkas un granulu cenām. Kā viena no 2022.gada alternatīvām siltuma iegūšanai, kas ir populārs apkures veids Skandināvijā, turklāt mūsdienīgs un energoefektīvs, ir siltumsūknis. Siltumsūknis pirms pāris gadiem bija paredzēts vien kā papildus elements citiem apkures risinājumiem, tad pateicoties straujajai tehnoloģiju attīstībai, 2022.gadā siltumsūknis kalpo jau kā galvenais apkures veids.

Par to vai siltumsūknis ir nākotnes produktu, kā arī, kādēļ siltumsūknim ienākšana Latvijas tirgū nesokas tik raiti, pastāstīs siltumsūkņu un ventilācijas sistēmu speciālists Ronalds Dancis, kas ar populārāko siltumsūkņu Daikin, Nibe un Fujitsu ieviešanu, uzstādīšanu un popularizēšanu Latvijā nodarbojas jau vairāk kā 10 gadus.


Ar siltumsūkņu popularizēšanu un uzstādīšanu nodarbojies jau vairāk kā 10.gadus. Ja prasītu, kas ir siltumsūknis, vairums noteikti par to būtu dzirdējis, tomēr sīkāk iespējams pastāstīt nevarētu. Paskaidrosi, kas ir šis mūsdienu brīnums?

Siltumsūknis ir moderns, ekonomisks, videi draudzīgs mājokļa apsildes avots, kura uzdevums ir vienmērīgi izplatīt silto gaisu visās mājas telpās. Sīkāk siltumsūkņi iedalās: gaiss-gaiss, gaiss-ūdens un zemes siltumsūkņos.

Gaiss-gaiss siltumsūknis vizuāli ir kā kondicionieris, parasti paredzēts mazām platībām, piemēram, biroja telpām, vasarnīcām, pirtīm, kafejnīcām, bet nav paredzēta kā centralizētā apkure, piemēram, privātmājām.

Savukārt gaiss-ūdens siltumsūknis vizuāli ir kā ledusskapis, un to izmanto jau kā pamata apkures sistēmu. Gaiss-ūdens siltumsūkņi ir kombinējami arī ar citiem apkures risinājumiem (piemēram, gāzes katlu). Gaiss-ūdens siltumsūkņa uzstādīšana viegla, nav nepieciešami remontdarbi, nav vajadzīgas arī atsevišķas telpas. Tas ir tik kluss, ka to var noslēpt skapī vai izvietot kopā ar sadzīves tehniku.

Tostarp zemes siltumsūknis jau ir sarežģīts uzstādīšanā, un jau arī vismazāk izmantotais, gan dārgo izmaksu, gan sarežģītās uzstādīšanas dēļ. Latvijā gaiss-ūdens siltumsūknis ir pieprasītāks par zemes siltumsūkni. Tas pilda to pašu funkciju, ko zemes, tikai ir uz pusi lētāks un nav sarežģīts uzstādīšanā.

daikin siltumsūkņi

Minēji, ka siltumsūkni var kombinēt ar citām apkures sistēmām. Zināms, ka māju apsilde ar gāzi Latvijā ir ļoti populārs veids, kas tiek izmantots gan daudzīvokļu mājās, gan privātmājās.. Bet, kāds ir pieprasījums šobrīd, ņemot vērā gāzes izmaksas? Un cik ļoti kombinē šo apkures veidu ar gaiss-ūdens siltumsūkņiem?

Tagad gāze ir palikusi ļoti dārga, un taisnība, ka daudziem bija aktuāla tieši gāzes apkure, kurai var pieslēgt un arī pieslēdz šo siltumsūkni. Gāzes katlu daudzi atstāj, nezinot, kas notiks pēc 2, 3 gadiem. Varbūt no Krievijas ieplūdīs gāze par ļoti zemām cenām. Bet gāzi kā apkuri nu jau izvēlās stipri mazāk. Tiešām kā alternatīvu sākot izmantot tieši gaiss-ūdens siltumsūkņus. Gaiss-ūdens siltumsūknis tieši ir paredzēts Baltijas, Skandināvijas klimatam, tādēļ to jau var uzstādīt arī kā pamata apkures veidu.

Visur tiek uzsvērts, cik siltumsūknis ir energoefektīvs, vai tiešām siltumsūknis var būt kā alternatīva ieekonomēt, zinot, cik dārga ir elektrība?

Jā, arī elektrības cenas ir uzkāpušas, bet arī gāzei cena ir kāpusi 6x, malkai un granulām 3x. Bet ar elektrību ir kā nu kuram, kādam joprojām ir lētie pieslēgumi, un arī biržas cenas mainās. Īpaši ekonomiski ir, ja tiek kombinēts ar saules paneļiem. Pats ražo elektrību un siltumu. Kopumā gaiss-ūdens siltumsūknis tiek izstrādāts Eiropas patērētājam, strāvas parametri ir atbilstoši Eiropas tirgum, un tas ir jau ir novērtēts ar A+++. Siltumsūkņa misija ir ar mazāku elektrības patēriņu saražot vairāk siltuma. Tādēļ tiek padomāts par šo ekonomiju, kuru tuvāko gadu laikā paredzēts attīstīt arvien vairāk. Arī šī īpašā funkcija, kā attālināta vadāmība, palīdz jebkurā brīdī mainīt temperatūru (jaudu), vai pat izslēgt iekārtu. Kas arī ir izcils veids kā ieekonomēt.

Siltumsūknis vai gāze – kas cilvēkam būtu izdevīgāk?

Cilvēkiem ir jāatceras, ka izbūves izmaksas un regulārs darbs, tā arī ir papildus nauda. Ja skatāmies no sākotnējām izmaksām, kad ieviešam kādu konkrētu apkures veidu, tad siltumsūkņu izmaksas pašai iekārtai ir dārgākas, nekā granulai vai malkai. Bet, ja parēķinām, ka gāzes katlam ir nepieciešama telpa, nepieciešami skursteņi, granulām atsevišķa sausa telpa uzglabāšanai, arī jāiegulda darbs -jāsagādā, jākurina, tad siltumsūknim nekas no tā nav vajadzīgs.

Tagad arī granulu katlu izmaksas ir stingri augušas un ir tuvu līdzīgas siltumsūkņa izmaksām. Siltumsūkņa iekārtai tagad ar granulu katlu ir vien 1000 eiro starpība. Bet gāzes katlam vajag arī skursteni, kas ir vēl vismaz 2000 eiro. Ja skatāmies, kas ir lētākais variants, tad noteikti malkas katls, bet arī tur ir darbs, kas daudziem vairs nav saistoši. Tagad ļoti pieprasīta ir neatkarība. Nebūt par šo kurinātāju. Tādā ziņā ar gaiss-ūdens siltumsūkņiem ir viegli – ātri uzstāda, viegli kontrolē attālināti un iekārta pati ražo enerģiju. Diezgan interesanti, ka pie šāda cenu kāpuma, Daikin, Nibe un Fujitsu siltumsūkņiem cenas ir kāpušas vien par 20%, kamēr visam pārējām apkurēm – par 3-6 reizēm.

Cik liels elektrības patēriņš varētu būt 150m2 mājai? Tagad daudzi izvēlas arī siltās grīdas, vai gaiss-ūdens siltumsūkni kombinējot ar siltajām grīdām, tā ir ekonomija?

Vidēji ar 1kilowatu elektrības, siltumsūknis var saražot 4 -5 kilowatus siltuma. Ja mājās ir elektroniskie radiatori vai cita elektrības apsilde, tad ar gaiss-ūdens siltumsūkni var ieekonomēt pat 5 reizes. Aukstajos mēnešos (decembris, janvāris, februāris), mājas apkure + siltais ūdens, varētu būt kādi 700-1000kw/ mēnesī. Ar šīm siltajām grīdām, jā, tā ir pat ļoti liela ekonomija. Lai iegūtu komfortablu siltumu, kas ir 22, 23 grādi, ko visi parasti izvēlas, siltajām grīdām pietiek, ja siltumsūknis ražo 25-30 grādus. Savukārt ar radiatoriem, lai dabūtu tikpat siltu māju, siltumsūknim jāražo jau ap 40-45 grādiem. Skaidrs, jo lielāka temperatūra jāražo, jo lielāka jauda jāpetērē, jo dārgāk tas būs. Ar siltajām grīdām būs krietni mazāks elektrības patēriņš.

Vai ar gaiss-ūdens siltumsūkni, kas uzstādīts 150m2 mājai, varētu apsildīt arī 300m2 lielu māju?

To nosaka jauda. Gaiss-ūdens siltumsūkņi ir sākot no 4-18kw. Ar 4kw gaiss-ūdens siltumsūkni būs gana mājai līdz 80m2, 16kw siltumsūknis jau būs mājai uz 400m2. Tas, ka dažādu izmēru mājām varētu būt vienādi siltumsūkņi, viennozīmīgi tā nebūs. Tomēr šeit tiek pētīti dažādi faktori pēc kā noteikt, kādu siltumsūkni ierīkot. Vai mājai ir siltās grīdas, radiatori, kā ir siltināta, no kā ir uzbūvēta, pēc tā visa tiek aprēķināta, piemēram, Daikin siltumsūkņa nepieciešamā jauda.

Vai gaiss-ūdens siltumsūkņus var uzstādīt jebkurai mājai? Vai tomēr ir kādi ierobežojumi?

Jebkurai. Vienīgā vieta, kur varētu būt kādi ierobežojumi, ir vecpilsētas. Tur parasti ir grūti ar būvvaldi/domi saskaņot siltumsūkņu āra blokus. Savukārt, ja mājai ir pagalma puse, uzstādīšana ir iespējama.

Siltumsūkņus kā apkures veidu bieži izvēlas privātmājām, vai siltumsūkni var uzstādīt dzīvoklim daudzdzīvokļu namā? Šeit nebūs ierobežojumu?

Arī āra bloks arī nedrīkst būt uz ielas pusi, vien pagalma pusē, tas vienīgi var būt kā apgrūtinājums pie uzstādīšanas, bet savādāk viss kārtībā.

Siltumsūknis ir ļoti populārs Skandināvijā jau daudzus gadus, tomēr ar ienākšana Latvijas tirgū tik raiti nesokas, kādēļ šāda atšķirība?

Ar siltumsūkņiem saskāros tieši Zviedrijā, pirms gadiem 10. Tur populāra izvēle ir Daikin siltumsūkņi, ar kuru visi ir ļoti apmierināti. Ar siltumsūkni nav vajadzības ne pirkt, ne transportēt kurināmo. Iekārta pati ražo enerģiju, cilvēks ir brīvs no jebkādiem darbiem. Savukārt latviešiem laikam tas ir liels stereotips, ka kurinot māju uz elektrību, tas ir ļoti dārgi. To var saukt arī par bailēm un neizpratni. Īpaši vecāki cilvēki nesaprot, kā tas ir, ka māju var uzturēt siltu, nekurinot, bet sildīt ar elektrību, un nemaksās tas dārgi. No kurienes tas siltums rodas? Jauniem cilvēkiem ir vieglāk, viņi pat tik ļoti neiedziļinās. Galvenais, lai ir ērti un nav jātērē enerģija un laiks.

Kaut arī siltumsūkņi Latvijā nav tik populāri kā Skandināvijā, tomēr arī pie mums arvien biežāk izskan tieši šis apkures veids, īpaši bieži tieši Daikin siltumsūkņi. Arī Tu izcel Daikin siltumsūkņus, kādēļ tieši Daikin?

Daikin siltumsūknis ir ”flagmanis” – viņš vienmēr visam iet pa priekšu. Viņš nāk ar jaunu inovāciju, vienmēr uzliek jaunu uzdevumu/misiju un ir nemitīgas attīstības ceļā. Daikin visu laiku apsver, kā labāk optimizēt siltumsūkņus, kā izmantot mazāk detaļu, samazināt laiku, samazinot izmaksas, bet dodot labāku rezultātu. Daikin vienmēr ir bijis pirmais, kas nāk klajā ar jauniem risinājumiem. Savukārt tam seko visi pārējie ražotāji.

Arī ar viedierīci kontrolējams siltumsūknis ir Daikin ideja, kuru tālāk sāka ieviest arī pārējie ražotāji. Tādēļ Daikin siltumsūkņi tiek uzskatīti par tādu kā kvalitātes zīmi. Daikin siltumsūkņiem Latvijā pieejams arī izcils serviss, kas arī ir ļoti svarīgi. Kopumā – Daikin siltumsūkņos daudzi redz un izjūt šo kvalitāti, tiem ir ļoti laba slava, popularitāte, un atsauksmēs. Daikin siltumsūkņi vienmēr tiek izcelti kā vieni no vislabākajiem. Protams, arī lētāki siltumsūkņi, kā Nibe vai Fujitsu ir ļoti auguši. Ja agrāk viņi bija tālu no šī flagmaņa, tad tagad jau arī Nibe un Fujitsu siltumsūkņi ir uzlaboti un krietni pietuvojušies Daikin ražotā kvalitātei.

Daudzi siltumsūkni salīdzina ar ledusskapi, gan vizuāli, gan pēc darbošanās principa, bet ledusskapis nerada siltumu. Kā tad īsti darbojas siltumsūknis?

Siltumsūkņa darbība ir tiešām kā ledusskapim. Tikai uz otru pusi. Ar siltumsūkni kompresors strādā pretēji, kā ar ledusskapjiem/ saldētavām. Kompresors freonu pleš ārā, tādā veidā gāze rada siltumu, un to siltumu atdod mājai. Bet šo gāzi siltumsūknis ņem no gaisa.

Kā minēji, Daikin siltumsūkņiem ir šī priekšrocība, kā ērta kontrolēšana ar viedierīci. Tātad vari kontrolēt iekārtu pat esot ceļojumā?

Siltumsūkni var sakonektēt ar viedierīci, un kontrolēt to, esot mājās dīvānā, darbā vai pat ceļojumā. Var ieslēgt, izslēgt, regulēt vēlamo temperatūru no jebkuras vietas. Ceļojuma laikā var samazināt siltumsūkņa darbību, tā ekonomējot. Bet pašu siltumu var uzregulēt, kādu vien vēlas, standarta 22/23 grādus vai mazāk, vai pat krienti vairāk. To o visu var pat nepieejot pie iekārtas.

Visur kā Daikin siltumsūkņa ‘’griesti’’ tiek izcelti šie -25grādi. Bet pie Latvijas klimata – mums ir arī bargāki periodi. Kā darbojas siltumsūknis pie zemākas temperatūras?

Tie -25grādi nozīmē, lai nodrošinātu A++ energoefektivitāti, viņš strādās arī pie -30 un -35grādiem. Vienkārši viņš nebūs tik energoefektīvs, patērēs vairāk elektrības, bet, protams, māja nepaliks auksta.

Kā, tavuprāt, būt ekonomiskam ceļot māju 2022/23 gadā? Un ko būtu vērts iegaumēt uzstādot siltumsūkni?

Noteikti izvēlēties siltumsūkni kopā ar siltajām grīdām, nevis radiatoriem. Siltumsūkņa iekšas un āra bloka atrašanās vietu nevajadzētu atdalīt – vienu vienā mājas galā, otru otrā. Bet pēc iespējas tuvāk. Optimāli 5-10 metru attālumā. Siltumsūkni nevajadzētu turēt mitrā vidē. Dušas telpā noteikti nevajadzētu likt.

Āra blokam jāapdomā atrašanās vieta, jo no viņa ziemas laikā veidojas mitrums, līdz ar to apledojums, viņu nevajadzētu likt pie durvīm, lai neslīd kājas. Vēlams viņu likt, kur mazāk tiek staigāts, lai netraucētu. Viņs taisa arī vēju un mitrumu zem sevīm. Izmēros viņš ir 80 cm platumā, 40cm biezumā. Noteikti labāk likt uz zemes, nevis uz sienas. Gan vibrācija no kompresora, gan mitrums, kas var ar vēju nokļūt uz fasādes, var bojāt fasādi.

Flagmaņa Daikin siltumsūkņiem attiecībā pret citiem apkures veidiem, neesot paaugstinātu risku, vai tas izceļ šo apkures veidu apdrošinātāju acīs?

Jā! No drošības apsvērumu puses, gaiss-ūdens siltumsūknis ir drošāks apkures veids, jo šeit nav nekādas degšanas, nav nekādi palielināti riski. Piemēram, būvējot jaunbūvi, apdrošinātāji ņem vērā to, ja tiek izmantots siltumsūknis, ar siltumsūkni ir krietni zemākas apdrošināšanas izmaksas.

Kā ar iekārtas apkopi? Cik bieži vajadzīgs pārbaudīt gaiss-ūdens siltumsūkņu efektivitāti/ stāvokli?

Ideālā gadījumā 1x/gadā, turklāt izmaksas nav lielas – 40 līdz 50 eiro. Garantija lielākoties gaiss-ūdens siltumsūkņiem ir 5 gadi. Daikin siltumsūkņiem ir uzstādījums, ka jāveic obligātas apkopes, savukārt, ja apkopes nav veiktas, nav šo ierakstu grāmatiņā, tad garantija ir 2 gadi. Ar apkopēm diemžēl iet smagi, cilvēki paši reti, kad piesakas, mums gan ir saraksts ar klientu loku, un mēs paši informējam par apkopēm.

Arī pie kaimiņiem lietuviešiem un igauņiem ir augusi siltumsūkņu popularitāte, un īpaši šogad..tiek iemainīta gāze un granulas pret gaiss-ūdens siltumsūkņiem, vai siltumsūknis, tavuprāt, ir nākotnes apkures risinājums?

Jā, noteikti! Arī piedaloties semināros, ejot pie ražotājiem, tiek aktīvi runāts par siltumsūkņu uzlabojumiem, tiek lēsts, ka tuvāko gadu laikā siltumsūkņi spēs saražot vēl vairāk siltuma, izmantojot mazāk elektroenerģijas. Turklāt tas ir arī videi draudzīgs apkures veids, par ko ļoti iestājas mūsdienu pasaule, tādēļ tā vērtība vēl vairāk tiek izcelta. Tas, ka siltumsūkņu lietotāju pulks pieaugs, kā arī tiek un tiks veikti arvien jauni uzlabojumi šim apkures risinājumam, to mēs redzam jau tagad.

Intervija tapa sadarbībā ar Daikin siltumsūkņu, ventilācijas sistēmu un kondicionieru speciālistu Ronaldu Danci.

www.klimatasistemas.lv

Ieteikt: